1. Ogólne zasady.

1. W linux'ie wielkość liter ma ogromne znaczenie np. Damian, damian czy DAMIAN to trzy różne nazwy.
2. Między komendą a atrybutem znajduje się spacja np: ls -a (za chwile wyjaśnię co to robi)
3. W systemach linux istnieje coś podobnego do windows'owskiego administratora i jest nim superużytkownik, root.
4. Do pojedynczych komend, do których potrzebujemy praw root'a powinno się stosować: sudo komenda, np: sudo rm kołek (usuwamy kołek :D ..oczywiście kołek to plik/folder :P).
5. Jeżeli chcemy dłużej pracować z prawami root'a wpisujemy w terminalu sudo su (teraz enter) a potem hasło (i enter). Tym sposobem zalogowaliśmy się na konto root. Od teraz nie musimy już pisać sudo przed każdą komendą (w której chcemy użyć praw root'a). Nie jest wskazane używanie tego ze względu na bezpieczeństwo(jego zmniejszenie przy długotrwałym używaniu konta root'a). Aby zakończyć sesję(moment używania konta root) używamy komendy exit.
6. Uważajcie z dwuczłonowymi nazwami plików, folderów, urządzeń itd. Jeśli w nazwie występuje spacja (np: Szymon Czapiga) należy przed nią użyć \ np: cd Szymon\ Czapiga (zaraz przypomnę co to robi).
7. Kolejność atrybutów nie ma znaczenia. Komenda ls -al i ls -la wykona to samo.
8. Używajcie często pwd i ls, żeby wiedzieć gdzie jesteście i czym dysponujecie (jakie macie pliki i foldery)
9. Pliki w systemie linux nie mają rozszerzeń.
10. Aby nie tracić dużo czasu na pisanie pełnych nazw pików lub folderów używamy przycisku Tab np: Jesteśmy w główny katalogu (/) a chcemy wejść do katalogu 2ti na pulpicie. No to do dzieła, to co w nawiasie, to tego nie piszecie w komendzie, po prostu to robicie.. cd h(tab, samo dopisze home/)ome/s(tab, samo dopisze sosk/)osk/Pul(tab, dopisze Pulpit/)pit/2(tab, samo dopisze 2ti/)ti/(enter). Jeśli istnieją przynajmniej dwa foldery które zaczynają się na te same litery to dopóki nie dojdziemy do litery unikatowej w nazwie to nie będzie nam auto uzupełniało lecz wyświetlało listę katalogów zaczynających się na podane litery.



2. Podstawowe polecenia.

1. ls - dowiadujemy się o zawartości folderu, w którym obecnie się znajdujemy:
ls - wyświetli zawartość katalogu,
ls -a - jak wyżej razem z ukrytymi plikami i katalogami (nazwy ukrytych plików i katalogów zaczynają się od . - kropki),
ls -l - wyświtli prawa do katalogów i plików.
ls -al oraz ls -la - wyświetli prawa do katalogów i plików także tych ukrytych.
2. pwd - dzieki tej komendzie dowiemy się, gdzie się właśnie znajdujemy.
3. mkdir Damiany - tworzy katalog o nazwie Damiany. (Przypominam radę nr 1)
4. touch żurek - tworzymy plik żurek. (Przypominam radę nr 9)
5. rm - czyli to czym usuwamy zbędne pliki i foldery. rm fetka - kasuje plik/folder o nazwie fetka, rm -R damian - kasuje folder/plik(chociaż z tym parametrem to troche bezsensowne) o nazwie damian razem z podfolderami i znajdującymi się tam plikami.
6 whoami - wyświetla nazwę uzytkownika, na którym jesteśmy zalogowani.
7 who - wyświetla listę użytkowników.
8. cd - Potrafimy już tworzyć katalogi i pliki, więc najwyższa pora na to, żeby dowiedzieć się jak się przemieszczać pomiędzy folderami. cd czapa - Przechodzimy do folderu czapa. cd .. - Wychodzimy z folderu. / Przechodzimy do folderu o poziom wyżej. cd / - Przechodzimy do głównego katalogu. cd home/nazwa_użytkownika - Przechodzi do katalogu domowego (jeżeli znajdujemy sie w głównym katalogu). Zamiast nazwa_użytkownika wpisujce nazwę użytkownika, która zostanie wyświetlona komendą whoami. cd home/nazwa_użytkownika/Pulpit - Przechodzi do pulpitu (jeżeli znajdujemy się w głównym katalogu).
9. passwd - zmiana hasła.
10. mv - przenoszenie/zmiana nazwy pliku.
11. cat /proc/cpuinfo - informacje o procesorze.
12. cal - kalendarz na bieżący miesiąc
13. ifconfig - wyświetla aktywne interfejsy sieciowe (podaje nasze ip, maske itd)
14. cat plik - wyświetla zawartość (tekstowego) pliku. Nie otwiera się żaden edytor, jedynie zawartość zostaje wyświetlona.
Prawa do plików i folderów:
Jak już sobie powiedzieliśmy komenda ls -l wyświetli nam prawa do plików i folderów np:

-rwxr-xr-x 1 szymon szymon 59894 2010-09-24 23:48 referat
drwx-w---- 2 szymon szymon 4096 2010-09-22 18:52 Pliki

Nas insteresować będzie 1 kolumna. Zacznijmy od tego jak rozróżnić co jest plikiem, a co folderem. Otóż bardzo prosto. Pierwszy znak w linijce informuje nas o tym. Kiedy pierwszy znak to d wtedy wiemy, że jest to folder, kiedy jest to - wtedy jest to plik.



3. Nadawanie praw literami.

Oznaczenia:
r - odczyt
w - zapis
x - wykonywanie/uruchamianie
- - brak prawa
a - wszyscy
u - użytkownik
g - grupa
o - inni
+ - dodawanie
- - odejmowanie
= - przypisanie
-R - prawa zostaną nadane wszystkim podkatalogom i znajdującym się w nich plikom. Atrybut dajemy od razu po komendzie chmod np: sudo chmod -R 777 Pulpit .